يكشنبه ۵ خرداد ١٣٩٨
تعاونی های عضو
بخشنامه‌ها

هشتمین نشست منطقه‌ای کنترل تب برفکی در شیراز افتتاح شد

تاریخ خبر : ١٣٩٧/١٢/١۵

هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه اوراسیای غربی به همت سازمان بهداشت دام جهان OIE و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد FAO با هدف کنترل بیماری دامی تب برفکی با حضور رؤسای دامپزشکی ۱۴ کشور در شیراز افتتاح شد.

هشتمین نشست منطقه‌ای کنترل تب برفکی در شیراز افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،‌ هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه اوراسیای غربی با هدف کنترل بیماری دامی تب برفکی دوشنبه ۱۳ اسفند ماه با حضور روسای دامپزشکی ۱۴ کشور همسایه ایران و نمایندگانی از اتحادیه اروپا با هدف کنترل بیماری دامی تب برفکی در شیراز شروع به کار کرد.
علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور در این همایش ضمن اعلام پیام سلام و خوش‌آمدگویی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان به میهمانان شرکت کننده از قاره‌های مختلف جهان از جمله مسوولان سازمان فائو، سازمان جهانی بهداشت دام و همکاران سازمان‌های دامپزشکی کشورهای اوراسیا و کارشناسان برجسته بین‌المللی اظهار‌ داشت: پس از ریشه کنی طاعون گاوی که با همکاری تمام کشورها و برنامه ریزی سازمان جهانی بهداشت دام انجام شد، بیماری تب برفکی خطرناک‌ترین بیماری شایع در جهان خصوصا منطقه اوراسیاست که خسارت سنگینی را به صنعت دامداری و امنیت غذایی کشورها وارد کرده و می‌کند؛ لذا کنترل و ریشه کنی آن می‌تواند باعث افزایش درآمد دامداران و تاب‌آوری آن‌ها در مواقع سخت شود؛ لذا سازمان جهانی بهداشت دام و سازمان جهانی خواروبار ملل متحد فائو مصمم هستند تا به همراه سایر سازمان‌های دامپزشکی کشورهای جهان این بیماری را نیز در جهان ریشه کن کنند.
وی با یادآوری این که برای رسیدن به این هدف، ۱۰ سال پیش در همین شیراز برنامه قدم به قدم کنترل بیماری طراحی شد، تصریح کرد: امروز مفتخر هستیم تا بار دیگر در شیراز ضمن ارزیابی پیشرفت‌های انجام شده، اقدامات لازم بعدی برای کنترل و ریشه کنی این بیماری را مشخص کرده و در صورت نیاز نقشه راه را به روز و برنامه کاری موثری را به همین منظور طراحی کنیم.
رفیعی پور در پایان اظهاراتش ابراز امیدواری کرد تا دستاوردهای این نشست موجب شود ۱۰ سال بعد در نشستی دیگر موفقیت این برنامه را در شیراز جشن بگیریم.
در حاشیه این نشست، نمایشگاه جانبی برخی موسسه های تحقیقاتی و تولیدکنندگان داخلی که در زمینه تولید و توزیع داروهای مرتبط با این بیماری فعالیت می‌کنند حضور دارند و محصولات خود را به معرض نمایش گذاشته‌اند.
در این نشست، ضمن حضور نماینده کمیسیون کنترل تب برفکی در اتحادیه اروپا و نماینده فائو، روسای دامپزشکی کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه، عراق، پاکستان، قزاقستان، ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان وگرجستان در این نشست حضور دارند و طی دو روز برگزاری این نشست، به بحث و تبادل نظر در مورد راهکارهای موثر مقابله با بیماری تب برفکی خواهند پرداخت.
بیماری تب برفکی مخصوص نشخوارکنندگان است و قادر است خسارات سنگینی به حوزه دام وارد کند که این نشست با هدف ارائه راهکارهای موثر در کنترل این بیماری از امروز سیزدهم تا پانزدهم اسفند ماه جاری در شیراز برگزار خواهد شد.


ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
* متن نظر :